Christine Leunensová – Nebe v kleci

21.3.2020 – U této knihy mě velmi zaujala anotace. Je to o dospívání na pozadí války. Hlavní hrdina vypravuje o svém životě. Je mu dvanáct let a ve škole je mu řečeno, jak má myslet, koho má poslouchat a je utvrzován v tom, jak je úžasné, že patří k výjimečné rase. Ti co nepatří, musí pryč. Je to protiklad k chování jeho rodičů, kteří nevyměnili Boha za Hitlera a snažili se pomáhat, i když to museli schovávat před synem, který byl schopen je udat. Že vás to zaujalo jako mě?

Nebe_v_kleci

Příběh je psán v ich formě a vypráví ho Johannes. Poznáváme ho v jeho dvanácti letech, kdy si Hitler zabral pod sebe Rakousko. Johannes žije ve Vídni ve velkém domě s rodiči a s babičkou. Je zvláštní, jak se takový malý kluk nechal zmanipulovat a uvěřit, že Hitler je vyvolený vůdce, který zbaví svět nečisté rasy a že mu k tomu může pomoci i Johannes. Je to velmi zvláštní, protože měl zásadové rodiče, kteří s Hitlerem nesouhlasili, ale nikdy to Johannesovi neřekli. Johannes věřil Hitlerovi vše a byl vyloženě zaslepen jeho propagandou. Válka viděna malým klukem, který vzhlíži k Hitlerovi, je zase úplně něco jiného a první půlka knihy mě vyloženě fascinovala. V knize mi chybí časové údaje. Nevím kdy, ale v průběhu války Johannes ve svých asi 15.letech, byl zraněn při náletu. Musel být doma a zotavovat se ze zranění. Tu si začal všímat matčina zvláštního chování a nakonec přišel na to, že rodiče schovávájí na půdě židovskou dívku Elsu. Johannes je zděšen a nejraději by je všechny udal. Ale něco ho drží zpátky a postupně se s Elsou seznamuje. Je jí fascinován a ze strachu se stává posedlost.
S Johannesem prožijeme i konec války, kde má tento zvláštní vztah dvou mladých lidi nečekanou dohru.

Kniha se velmi dobře četla. Nejdřív mě Johannes ve své posedlosti Hitlerem fascinoval, a když změnil svůj idol, přešel na Elsu, už to bylo zvrácené, že se mi místy až hnusil. Vztah Johannese a Elsy nebyl normální. Takže autor skvěle vylíčil psychiku postav. Je to zvláštní příběh, ale ve své upřímnosti je opravdu zajimavý. Poválečná Vídeň mě také překvapila. Je tu ukázaná krutost lidí v obyčejném životě.
Kniha stojí za přečtení. Doporučuji.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno: 2020, Jota
Orig. název: Caging Skies, 2008
Počet stran: 320
Jazyk vydání: český
Překlad: Ina Leckie
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-7565-625-4

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/nebe-v-kleci

Nyní platí na www.jota.cz doprava zdarma + 20% sleva – podpořte nakladatele.