Charles Martin – Hora mezi námi

25.11.2017 – S malými dětmi chodím do kina nejčastěji na animáky. Musím říct, že se někdy skvěle bavím, někdy je to blbost, jako u filmu. A proto při mém podzimním výletě do Prahy jsem využila volného večeru a šly jsme s dcerou a kamarádkou do kina na film. Nejvíc vhodný z výběru pro mou třináctiletou dceru byla Hora mezi námi. Byla to skvělá volba. Po skončení filmu jsme my holky zíraly na titulky a hudba v nás nechávala doznívat skvělé pocity z filmu, které jsme měly. Pak jsme koukly na sebe a všechny si povzdechly: „ach, to byla krása“.

hora mezi nami

Zásadní pro film byl výběr herců a Kate Winslet je velmi dobrá herečka. Nejsem žádný odborník na film, ale prostě se mi líbil. Měl atmosféru, nádhernou krajinu, bylo tam lehké drama, lidskost, zamilovanost a prostě jsem to hercům věřila. Proto jsem byla zvědavá na knihu a ihned jak mi přišla, jsem se do ní pustila. Musím říct, že se mi také líbila, ale je úplně jiná než film. Hodně věcí je pozměněno. Zůstala jen hlavní kostra příběhu a to, že dva lidé přežili leteckou havárii, zůstali odříznuti od civilizace daleko v horách a pokoušejí se zachránit. Radím nesrovnávat, oboje má své kouzlo, je to nádherné, ale je to rozdílné, jiné.

Hlavní hrdinové se poznají na letišti, kde se blíží sněhová bouře, a letadla nabírají zpoždění. Nakonec je jejich let zrušen. Ben, je úspěšný doktor – ortoped a spěchá domů za svými pacienty. Proto ho zaujme inzerát soukromé firmy, která nabízí lety. Ben toho využije a nabídne Ashley, která seděla vedle něho v letištní hale a zaujala ho, jedno a poslední místo v malém letadle. Ashley pospíchá domů na svou svatbu, a tak s radostí této nabídky využívá. Jenže jejich letadlo se zřítí a oni dva zůstávají sami vysoko v horách. Začíná pro ně boj o přežití, kdy zdolávají nejen hory kolem sebe, ale i osobní hory v sobě, které jim přinesl život.

Příběh je čtivý, silný, s důrazem na duševní sílu a lidskost. Romantiky je tam málo, o to je silnější. Ben myslí na svou ženu Rachel, která je jeho opravdová láska. Během čtení jsem tušila, že mě čeká překvapení a autor si jej nechal na samotný závěr. V knize více vyčnívala postava Bena, protože on ten příběh v knize vyprávěl. Ve filmu byla více v popředí Ashley. V knize měl Ben záznamník, kterému vše svěřoval. Ve filmu měla Ashley fotoaparát, který mapoval jejich drama o přežití. To jsem maličko poukázala na rozdílné detaily, které se mi oboje líbily. To byly detaily a teď si představte ty velké věci, které činí příběh ojedinělým a krásným. To nejde popsat, to si musíte přečíst a nezapomeňte na film. Obojí stojí za to.

Hodnocení: 100%

Originální název: The Mountain Between Us (2010)
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2017, Motto
Počet stran: 328
Edice: Román
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 9788026709459

Foto: Nakladatelství Motto

www.albatrosmedia.cz