Anthony Ryan – Královna ohně

11.3.2017 – Ufff! Konečně jsem tuto knihu dočetla. Dala mi neskutečně zabrat, jako dlouho žádná jiná. Měla jsem ji rozečtenou jeden měsíc a hlavně na začátku jsem mezi tím četla jiné knihy. Nemohla jsem se začíst. Uznávám, že 680 stran je moc, protože mě to bohužel tak nebavilo jako první dva díly. Z těch jsem byla nadšená. Z prvního nejvíc, z druhého přibližně o 10% méně a třetím dílem jsem svým zanícením klesla o polovinu. Buď měla být kniha o hodně kratší, nebo se neměla zaměřovat jen na válčení, umírání, krev. Bohužel takový pocit ve mně zůstal po přečtení třetího dílu.

kralovna ohne

Četla jsem, že díly mají sestupnou tendenci a že třetí je nejslabší. Nechtěla jsem tomu věřit. Po prvním díle jsem byla z knihy úplně vedle a to myslím vkladném slova smyslu. Po přečtení třetího musím dát kritikům za pravdu. Celá velká bichle je o válce. Já vím, že když se někde vyskytuje zlo, je důležité proti němu bojovat. Ale ne celou knihu. Možná, že mužská část čtenářů to bude brát jinak a budou z knihy nadšení. Věřila bych tomu.

Hlavní postavou celé série Stín krkavce je Vélin Al Sorna. V prvním díle jsme svědky přísného až krutého cvičení, jenž prodělal od svých deseti let v šestém řádu, který je zasvěcen boji ve službách Víry. Vélin je obdařen slyšet v sobě píseň krve, která mu radí, varuje a chrání ho před zlem. Svou schopnost musel tajit, jinak by ho odsoudili za pomahače temných sil. V druhém díle Vélin bojuje za svou královnu Lyrnu, za nezávislost Sjednoceného království. Poznali jsme více některé postavy, protože každá se střídala ve vyprávění ve své cestě za bojem proti zlu. Obrovská armáda Volarů byla poražena, ale Lyrna ví, že ještě není konec. Volaři jsou v rukou nadpřirozené síly, které říkají Spojenec. Tím, že Spojenec daruje svým sluhům nesmrtelný život, chce po nich službu ve jménu jeho ovládnutí celého světa. Vélin ví, že musí Spojence zničit. Vélin ztratil svou píseň, proto je to pro něj horší. Musí se rozhodovat správně, aby chránil své blízké a přitom bojovat proti zlu. I ve třetím díle se ve vyprávění střídá více osob. Nejvíc mě zajímal Vélin a jeho přátele Reva a Frentis. Jak jsem psala, velmi se v knize bojovalo. Proto se mi líbila pasáž Vélina, který putoval přes zmrzlou zem. Bylo to poutavé a dobrodružné.

Ze začátku mi trvalo, než jsem si uvědomila spojitosti hlavních osob z minulého dílu. Je to propletené a složité. Proto doporučuji číst všechny tři díly najednou. Určitě je ze série lepší čtenářský zážitek. Protože věřím, že číst to jako celek, jsem o hodně více nadšená. Jakmile jsem si vše pospojovala a vzpomněla si tak trochu na druhý díl, který jsem četla před rokem, začalo se mi číst lépe. Autor je skvělý vypravěč a dokázal mě připoutat ke knize, i když se mi to dějově zčásti nelíbilo, protože nemám ráda válčení. V tomto díle mi chyběly u Vélina city, z toho jsem byla zklamaná. Mnoho si prožil a dělal, jakoby se nic nestalo. Vynahradila mi to Reva, která bojovala se svým svědomím až do konce. Jakého? To si musíte přečíst. Je to ukončené, což mě těší. Nemám ráda otevřené konce. Série jako celek je velmi dobrá. A první díl si prostě musíte přečíst.

Hodnocení: 60%

Série: Stín Krkavce (3.)
Originální název: Queen of Fire (2015)
Žánr: Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno: 2016, Host
Počet stran: 680
Překlad: Jakub Kalina
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7491-607-6

Foto: Nakladatelství HOST