Jeff Kinney – Deník malého poseroutky – Staré dobré časy

18.6.2016 – Z deseti dílů Deníku malého poseroutky vydaných u nás, jsem četla zatím tři poslední. A tento byl nejlepší. Opravdu jsem se dobře bavila. Sice je to kniha pro děti, ale v této se najdou i dospělí. Řekněte, kdo neslyšel od rodičů či babiček jak bylo všechno lepší, když oni byli děti. A ruku na srdce, kdo si to nemyslí? Nejspíš to bude říkat každá generace a je to dáno hlavně nepřenosnými vzpomínkami.

poseroutka

Malinko odbočím od tématu. Před týdnem jsem byla v kině na film Děda. Úžasný film! Buď jsem se smála, nebo se dojímala. Děti našly dopisy psané před sto lety. Psalo se tam o tom, co se zrovna dělo. Byly to filmové vsuvky z té doby. Včetně kostýmů a bydlení, tak to působilo skutečně věrohodně. Vše umocnila ještě nádherná hudba, takže jsem při těchto návratech do minulosti opravdu vzpomínala na babičku. Když jsem se o tom bavila s lidmi, kteří film viděli, na všechny to působilo stejně. Vzpomínky mají neuvěřitelnou sílu.
Doporučuji všem, běžte na film Děda do kina. Podpoříte český skvělý film a ještě k tomu dostanete nezapomenutelný zážitek.

Zpátky k poseroutkovi. V tomto díle si vzal na mušku rodičovskou větu, že kdysi bylo lépe. Vtipně komentuje maminčin záměr, aby bylo celé město na víkend bez elektriky. Maminka dosáhne svého. V tomto víkendu se koná dobrovolný úklid parku. Greg se ho účastní také, ale nedobrovolně. Když se mu podaří utéct s kamarády, jsou za chvíli chyceni, protože ho našla maminka pomocí GPS. Nevěděl o tom, ale měl na tkaničce schované hledací zařízení. Ani mamince se nepodařilo být o víkendu bez elektroniky. Po jednom průseru, když s dědou nabourá Greg auto. Jede raději se školou na výlet na farmu, kde se děti mají dozvědět, jak se žilo kdysi bez moderních přístrojů. I zde není nouze o komické situace, které vyplynou z toho jak např. rozdělat oheň bez sirek nebo jak zvládnout jídlo, které se nevyhazuje….

Vím, že Poseroutka není hodnotné čtivo, ale úplně chápu, proč se dětem tak líbí. Je to psáno z jejich pohledu, připomíná jim to vlastní myšlenky. K tomu je to vtipné. Textu je na stránce málo, protože jsou tam i obrázky a tak se kniha čte rychle. Což taky pomáhá v oblíbenosti čtení. Celkově bych to dětem doporučila. Ne všem se to bude líbit. Nečtenáři pochopí, proč číst. A ti co rádi čtou, ti se sami rozhodnou, jestli je to bude bavit nebo ne. Jedno je jisté. Je to sranda.

Série: Deník malého poseroutky (10.)
Originální název: Diary of a Wimpy Kid – Old School
Žánr: Komiksy, Pro děti a mládež
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 224
Nakladatelství: Albatros Media – CooBoo
Překlad: Veronika Volhejnová
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7544-119-5

Foto: Nakladatelství COOBOO